Recent Appointments

Islanders listed below have recently been appointed (or reappointed) to a Government of Prince Edward Island agency, board or commission (ABC). Full membership lists for each ABC can be found within the profiles of Agencies, Boards and Commissions.

2018 Appointments

June Appointments

Darrell Chaisson - Emergency Medical Services Board

Christine Drummond (re-appointment) - Emergency Medical Services Board

Allan Toombs ( re-appointment) - Emergency Medical Services Board

Brenda Doyle - Social Assistance Board

May Appointments

Anne Partridge - Holland College Board of Governors

Kevin Whitrow (reappointment) - Holland College Board of Governors

Dr. Robert Gilmour  - Maritime Provinces Higher Education Commission

Anne Partridge - Maritime Provinces Higher Education Commission

Dr. Jason Doiron - PEI Review Board (Criminal Code of Canada)

March Appointments

Jeff Brant (reappointment) - Learning Partners Advisory Council

Amanda Brazil (reappointment) - Learning Partners Advisory Council

Jackie Charchuk (reappointment) - Learning Partners Advisory Council

Lori Johnston (reappointment) - Learning Partners Advisory Council

Kent Bruyneel - Learning Partners Advisory Council

Rebecca Gariepy - Learning Partners Advisory Council

Mohamed Ghandar - Learning Partners Advisory Council

Lisa MacDougall - Learning Partners Advisory Council

Mary MacPhee - Learning Partners Advisory Council

Heidi Morgan - Learning Partners Advisory Council

Gloria Welton - Learning Partners Advisory Council

Anne Miller - Learning Partners Advisory Council

John Buchanan - Council of the College of Pharmacists

February Appointments

Samantha Guerette - Social Assistance Appeal Board

​Stu Lavers (reappointment) - Social Assistance Appeal Board

Lisa Pyke (reappointment) - Community Care Facilities and Nursing Homes Board

Sr. Norma Gallant - Victim Services Advisory Committee

Deborah Langston - Victim Services Advisory Committee

Eliza MacLauchlan - Victim Services Advisory Committee

Gary Trainor (reappointment) - Victim Services Advisory Committee

January Appointments

Yvonne Deagle, Chairperson - Advisory Council on the Status of Women 

Deborah Langston, Vice Chairperson - Advisory Council on the Status of Women

Chris MacPhail - Advisory Council on the Status of Women

Cathy Rose - Advisory Council on the Status of Women

Susan Sun - Advisory Council on the Status of Women

Don MacCormac, Chairperson (reappointment) - Employment Standards Board

Wayne Vessey, Vice-Chairperson (reappointment) - Employment Standards Board

Dianne Arsenault (reappointment) - Employment Standards Board

Dr. Blake Jelley - Employment Standards Board

Lila MacIsaac - Buchanan - Employment Standards Board

Michael Podger - Employment Standards Board

Roxanne Carter-Thompson, Chair - Poverty Reduction Advisory Council

Marcia Carroll - Poverty Reduction Advisory Council

Richard Deveau - Poverty Reduction Advisory Council

Wil Gunning - Poverty Reduction Advisory Council

Dr. Gulrose Jiwani - Poverty Reduction Advisory Council

Pamela Large Moran - Poverty Reduction Advisory Council

Marilyn LeFrank - Poverty Reduction Advisory Council

Andrea MacDonald - Poverty Reduction Advisory Council

Ray Murphy - Poverty Reduction Advisory Council

Dave Poirier - Poverty Reduction Advisory Council

Tayte Willows - Poverty Reduction Advisory Council

Regina Younker - Poverty Reduction Advisory Council

Muriel Steele - Prince Edward Island Licensed Practical Nurses Registration Board

Vicki Bryanton - Prince Edward Island Licensed Practical Nurses Registration Board

Dr. Declan Fox - Prince Edward Island Licensed Practical Nurses Registration Board

Matt McGuire - Slemon Park Corporation

Ramona Roberts - Slemon Park Corporation

2017 Appointments

December Appointments

John Horrelt - Housing Supply Task Force

Karen Brodeur - Housing Supply Task Force

Robert Haggis - Housing Supply Task Force

Terry Hennessey - Housing Supply Task Force

Bruce MacDougall - Housing Supply Task Force

Christina MacLeod - Housing Supply Task Force

Michael Fitzpatrick (reappointment) - Island Waste Management Corporation

Ronald MacWilliams - Island Waste Management Corporation

Brenda Phillips - Island Waste Management Corporation

John Reddin - Island Waste Management Corporation

E. Scott Burke - Mental Health Review Board

Shelly Higgins - Mental Health Review Board

Dr. Mark Triantafillou (reappointment) - Mental Health Review Board

Juanita Gallant - Mental Health Review Board

David W. Hooley - Mental Health Review Board

Dr. Robert Jay - Mental Health Review Board

Thomas Keeler - Mental Health Review Board

Steven Reeves (reappointment) - Prince Edward Island Marketing Council

David Harris (reappointment) - Prince Edward Island Marketing Council

Kathy MacDonald (reappointment) - Prince Edward Island Marketing Council

Craig Roche - Provincial Apprenticeship Board

Christopher Lea - Provincial Apprenticeship Board

Jeannine Carver - Victim Services Advisory Council

Cindy Banks - Victim Services Advisory Council

Kerrilee MacConnell - Victim Services Advisory Council

Gail Ellis - Workers Compensation Board 

Daren B. Knockwood - Youth Futures Council

Emma Drake - Youth Futures Council

Vivian Huang - Youth Futures Council

Olivia Batten - Youth Futures Council

November appointments

Thelma Johnston - Council of the Association of Registered Nurses of P.E.I.

Chris McKenna - Council of the College of Pharmacists

Lana MacDonald - Council of the P.E.I. College of Physiotherapists

Maria Delaney - Council of the P.E.I. College of Physiotherapists

Robyn Murphy - Council of the P.E.I. College of Physiotherapists

Roxanne Laughlin - P.E.I. Dietitians Registration Board

Thomas Laughlin - P.E.I. Dietitians Registration Board

Tracy Michael - P.E.I. Dietitians Registration Board

Shannon Ochsner - P.E.I. Dietitians Registration Board

Faye Brown - Lucy Maud Montgomery Foundation

Dawna Woodside - P.E.I. Occupational Therapists Registration Board

Jane MacNutt - P.E.I. Occupational Therapists Registration Board

Julie Dennis - P.E.I. Occupational Therapists Registration Board

September appointments

Kirsten MacDougall - AccessAbility Advisory Council

Yvonne Deagle - Advisory Council on the Status of Women

Sherri Pridham - Alberton Housing Authority                   

Kramer Gallant - Alberton Housing Authority                      

Grant Milligan - Alberton Housing Authority                       

Michael King (reappointment) - Alberton Housing Authority

John Perry (reappointment) - Alberton Housing Authority

Leslye Albert (reappointment) - Alberton Housing Authority

Don MacRae (reappointment) - Charlottetown and Area Housing Authority

Gail MacDonald (reappointment) - Charlottetown and Area Housing Authority               

Carl Lafford (reappointment) - Charlottetown and Area Housing Authority                    

Hubert McIsaac (reappointment) - Charlottetown and Area Housing Authority                      

Roberta Smith (reappointment) - Charlottetown and Area Housing Authority                        

Kathleen Trainor (reappointment) - Charlottetown and Area Housing Authority                        

Dorothy Arsenault (reappointment) - Charlottetown and Area Housing Authority

Maurice McCabe (reappointment) - Charlottetown and Area Housing Authority

Dr. Megan McDonald - Criminal Code Review Board

Donna M. McNeill (reappointment) - Criminal Code Review Board

Alex MacBeath - Fathers of Confederation Buildings Trust

Pamela Williams, Q.C. - Fathers of Confederation Buildings Trust

Nathalie Vendrys - Montague Housing Authority

Niall MacKay - Montague Housing Authority

Darlene MacSwain (reappointment) - Montague Housing Authority                        

Paul Collins (reappointment) - Montague Housing Authority

Heather Kemp (reappointment) - Montague Housing Authority                    

Wayne Spin (reappointment) - Montague Housing Authority    

Carolyn McKillop (reappointment) - PEI Museum and Heritage Foundation

Anne Richard (reappointment) - PEI Museum and Heritage Foundation

Neil LeClair - Tignish Housing Authority

Shauna Sullivan-Curley (reappointment) - UPEI Board of Governors

Dr. Janice Gillis - UPEI Board of Governors

Dr. Geraldine Johnston - UPEI Board of Governors

August appointments

Dr. Scott Cameron (reappointed) - Emergency Medical Services Board

Pete Phillips (reappointed) - Emergency Medical Board

Jason Milligan (reappointed) - Emergency Medical Board

Cathy MacDougall (reappointed) - Emergency Medical Board

Lori Pendleton - Fathers of Confederation Building Trust

Sean Finn - Fathers of Confederation Building Trust

Dr. George Saunders - Health PEI Board of Directors

John Horrelt - Health PEI Board of Directors

Phyllis Horne (reappointed) - Health PEI Board of Directors

Kay Lewis (reappointed) - Health PEI Board of Directors

Blaine MacPherson (reappointed) - Health PEI Board of Directors

Sally Lockhart (reappointed) - Health PEI Board of Directors

Jason Ramsay - West Prince Regional Economic Advisory Council

Tammy Rix - West Prince Regional Economic Advisory Council

Christine Batten - West Prince Regional Economic Advisory Council

Terry Adams - West Prince Regional Economic Advisory Council

Matilda Ramjattan - West Prince Regional Economic Advisory Council

Lorna Dillon - West Prince Regional Economic Advisory Council

Stacey Gaudet - West Prince Regional Economic Advisory Council

Rick Kennedy - East Prince/West Queens Regional Advisory Council

Ramona Roberts - East Prince/West Queens Regional Advisory Council

Thane Smallwood - East Prince/West Queens Regional Advisory Council

Ron Clow - East Prince/West Queens Regional Advisory Council

Donnie Arsenault - East Prince/West Queens Regional Advisory Council

Mary Robinson - East Prince/West Queens Regional Advisory Council

Jerry Bidgood - East Prince/West Queens Regional Advisory Council

Jennifer Dunn - Capital/Central Regional Economic Advisory Council

Terry Hennessey - Capital/Central Regional Economic Advisory Council

Jillian Kilfoil - Capital/Central Regional Economic Advisory Council

Jacinthe Lemire - Capital/Central Regional Economic Advisory Council

Dawn Allen - Capital/Central Regional Economic Advisory Council

Brian Francis - Capital/Central Regional Economic Advisory Council

Edwin Jewell - Capital/Central Regional Economic Advisory Council

Scott Annear - East Regional Economic Advisory Council

Charlie Fitzpatrick - East Regional Economic Advisory Council

Meredith Hoerig - East Regional Economic Advisory Council

Ray Keenan - East Regional Economic Advisory Council

Kerry Taylor - East Regional Economic Advisory Council

Audrey Shillabeer - East Regional Economic Advisory Council

Mike Cheverie - East Regional Economic Advisory Council

Rev. Dr. Arthur Davis - Summerside Family Housing Authority

Brian Wedge (reappointed) - Summerside Family Housing Authority

Gloria Birch (reappointed) - Summerside Family Housing Authority

Eileen Keough (reappointed) - Summerside Family Housing Authority

Arlene DesRoches (reappointed) - Summerside Family Housing Authority

Paul H. Schurman (reappointed) - Summerside Family Housing Authority

Maynard Simpson (reappointed) - Summerside Family Housing Authority

July appointments

Amanda Drake - Agriculture Insurance Corporation Board

Shelley Moase (reappointed) - Early Learning and Child Care Board

Mary Lang (reappointed) - Souris Housing Authority

Arthur Baker (reappointed) - Souris Housing Authority

Barry Wilson (reappointed) - Souris Housing Authority

Timmy Carter (reappointed) - Souris Housing Authority

Star Misener (reappointed) - Souris Housing Authority

Anne Marie Whalen (reappointed) - Souris Housing Authority

Jerry MacKenzie (reappointed) - Georgetown Housing Authority

Kenny Aitken (reappointed) - Georgetown Housing Authority

Mark Gotell (reappointed) - Georgetown Housing Authority

Gordon Lavers (reappointed) - Georgetown Housing Authority

Mark King (reappointed) - Georgetown Housing Authority

Robert LaVie (reappointed) - Georgetown Housing Authority

Colleen Mullen-Doyle (reappointed) - Mount Stewart Housing Authority

Raymond McAdam-Young (reappointed) - Mount Stewart Housing Authority

Joseph McKenna (reappointed)- Mount Stewart Housing Authority

Mearl Crane (reappointed) - Mount Stewart Housing Authority

Delmar McInnis (reappointed) - Mount Stewart Housing Authority

Angela MacCormac - Mount Stewart Housing Authority

June Watterson (reappointed) - Tignish Housing Authority

Ethel Ellsworth (reappointed) - Tignish Housing Authority

Roy Pedersen - Tignish Housing Authority 

Colin Arsenault (reappointed) - Tignish Housing Authority

Lorraine Peters (reappointed) - Tignish Housing Authority

Michael O'Grady (reappointed) - Heritage Places Advisory Board

Charles Murphy - PEI Marketing Council Board

Dr. Matthew Kutcher - Council of the College of Physicians and Surgeons of Prince Edward Island

Verna Barlow - Council of the College of Physicians and Surgeons of Prince Edward Island

Rob Burnett - Workers Compensation Appeal Tribunal

Jonah Clements - Workers Compensation Appeal Tribunal

Maureen Gregory, Q.C. - Workers Compensation Appeal Tribunal

David Hooley, Q.C. - Workers Compensation Appeal Tribunal

Emily MacDonald - Workers Compensation Appeal Tribunal

Gordon MacFarlane - Workers Compensation Appeal Tribunal

Stephen McKnight Q.C. - Workers Compensation Appeal Tribunal

Susan Robinson, Q.C. - Workers Compensation Appeal Tribunal

Ron MacLeod - Workers Compensation Appeal Tribunal

Cassandra Goodwin  - Workers Compensation Appeal Tribunal

Diana Lariviere - Workers Compensation Appeal Tribunal

Marion Miller - Workers Compensation Appeal Tribunal

Robert Smith - Workers Compensation Appeal Tribunal

Scott Stewart - Workers Compensation Appeal Tribunal

Shelly Higgins - Workers Compensation Appeal Tribunal

Marlene Hunt - Workers Compensation Appeal Tribunal

Michelle Lafford - Workers Compensation Appeal Tribunal

Lalana Paul - Workers Compensation Appeal Tribunal

Cynthia McCardle - Workers Compensation Appeal Tribunal

Dianne Collins (reappointed) - Workers Compensation Board

May appointments

Reid Burke - AccessAbility Advisory Council

Marcia Carroll -  AccessAbility Advisory Council

Judy Hennessey - AccessAbility Advisory Council

David Carragher - AccessAbility Advisory Council

Bill Lawlor - AccessAbility Advisory Council

Julie Smith - AccessAbility Advisory Council

Erin McGrath-Gaudet - AccessAbility Advisory Council

Dr. William Wade Sweet - Animal Welfare Appeal Board

Diane McQuaid - Community Care Facilities and Nursing Homes Board

Cynthia Allaire-Huberdeau (reappointed) - Community Care Facilities and Nursing Homes Board

Lokesh Garg (reappointed) - Environmental Advisory Council

Darlene Moore (reappointed) - Environmental Advisory Council

Arthur Smith (reappointed) - Environmental Advisory Council

Mike Gilbertson - Environmental Advisory Council

Dr. Connie Gaudet - Environmental Advisory Council

Gerard Greenan - Order of Prince Edward Island Advisory Council

Debbie Buchanan - Order of Prince Edward Island Advisory Council

Dianne Porter - Order of Prince Edward Island Advisory Council

Susan Milligan - P.E.I. Liquor Control Commission

Perry Gotell -  P.E.I. Liquor Control Commission

P. Alanna Taylor (reappointed) - P.E.I. Criminal Code Review Board

Dr. Mark Triantafillou (reappointed) - P.E.I. Criminal Code Review Board

Dr. Edward F.D. Hansen (reappointed) - P.E.I. Criminal Code Review Board

Jason Ramsay - West Regional Economic Advisory Council

Rick Kennedy - East Prince/West Queens Regional Economic Advisory Council

Jennifer Dunn - Capital/Central Regional Economic Advisory Council

Scott Annear - East Regional Economic Advisory Council

Mary Baird - Social Assistance Appeal Board

Beverley Gosbee (reappointed) - Social Assistance Appeal Board

Alan MacKinnon - Workers Compensation Board

Valerie Robinson - Workers Compensation Board

Nancy MacFadyen - Workers Compensation Board

Angus Houston (reappointed) - Workers Compensation Board

Margaret Stewart (reappointed) - Workers Compensation Board

Harvey Larkin (reappointed) - Workers Compensation Board

April appointments

Dr. Francis W.P. Bolger (reappointed) - Lucy Maud Montgomery Foundation

George Campbell (reappointed) - Lucy Maud Montgomery Foundation

Linda Boutilier - Lucy Maud Montgomery Foundation

Dr. John Drake - Animal Welfare Appeal Board

Dr. Alice Crook - Animal Welfare Appeal Board

Dr. Marti Hopson - Animal Welfare Appeal Board

Dr. Kimberley Ryan MacDonald - Animal Welfare Appeal Board

Rachel Brookins - Early Learning and Child Care Board

Jason LeBlanc - Early Learning and Child Care Board

Sophie MacDonald - Early Learning and Child Care Appeal Board

Mary Baird - Early Learning and Child Care Appeal Board

Carol Ford - Early Learning and Child Care Appeal Board

Judi Allen - P.E.I. Museum and Heritage Foundation

Vivian Beer - P.E.I. Museum and Heritage Foundation

Vernon Anderson - Occupational Health and Safety Advisory Council

Danny Miller - Occupational Health and Safety Advisory Council

Stuart Affleck - Occupational Health and Safety Advisory Council

 

Published date: 
July 3, 2018
Executive Council

General Inquiries

Executive Council Office
5th Floor, Shaw Building
95 Rochford Street
P.O. Box 2000,
Charlottetown, PE C1A 7N8

General Inquiries:
Phone: (902) 368-4502
Fax: (902) 368-6118

ECO@gov.pe.ca

Learning Partners Advisory Council Inquiries:
LPAC@gov.pe.ca 

Engage PEI Inquiries: 
engagepei@gov.pe.ca 

Visit Engage PEI to learn more about serving as a member of an agency, board or commission (ABC).
Engage PEI